Otrzymaliśmy odpowiedź na interpelację poselską posłanki Lewica Anity Kucharskiej-Dziedzic w sprawie procedur podchodzenia do egzaminu maturalnego przez absolwentów, którzy w 2021 i w 2022 r. przystąpili już do egzaminu maturalnego i deklarują ponowne przystąpienie do niego w 2023 r.
- Okazało się, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie widzi problemu (żeby maturzysta zdawał dodatkowo dwa egzaminy ustne). Przez dwa lata matury ustne były zawieszone, w związku z czym nauczyciele nie przygotowywali swoich uczniów do zdania takiego egzaminu. Oczywiście według ministerstwa nauczyciele powini przygotowywać do egzaminu ustnego, ale niestety rzeczywistość jest troszeczkę inna. - powiedział Sebastian Gaweł, sekretarz Federacji Młodych Socjaldemokratów w Świętokrzyskiem.
Przewodniczący FMS w Świętokrzyskiem Igor Wołowiec spotkał się w tej sprawie ze Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty Kazimierzem Mądzikiem.
- 16 stycznia 2023 roku byłem na spotkaniu ze Świętokrzyskim Kuratorem. W spotkaniu wzięła również udział pani Marta Krogulec, kierownik biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Kielcach. Powiedziałem o problemie, z którym przychodzę (matury poprawkowe). Zostałem wyśmiany. Kurator stwierdził żeby nie dramatyzować, ponieważ mam jeszcze czas, żeby zapisać się na korepetycje z matematyki jak i dodatkowych ustnych przedmiotów. - powiedział I. Wołowiec.
- Nie uzyskałem odpowiedzi na jakiej podstawie uczniowie muszą w tym roku zdawać dodatkowe, ustne przedmioty, natomiast zostałem w arogancki sposób zlekceważony i wyśmiany. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ten człowiek był nauczycielem i dyrektorem jednego z kieleckich techników. - dodał.